top of page

Jak umět podpořit partnera.

Aktualizováno: 14. 4. 2023


Každý projevuje svoje emoce JINAK. Každý se srovnává s různými událostmi JINAK. Jak ale zjistit, co nejvíce pomůže právě mojí lásce?

PŘÍBĚH MÉ KLIENTKY


Setkala jsem se s pravdou.

Sedím v letadle, tečou mi slzy. Odehrává se ve mně směs všech možných myšlenek. Jsem opravdu smutná. Vracím se zpátky do své země. Dochází mi, že vlastně tak úplně nemám ráda svůj život, takový jaký je.

Cítím stud za to, co cítím.

Snažím se, aby si toho nikdo nevšiml, a tak se „držím“ co můžu. Ale já si prostě nemůžu pomoct, nejde to udržet. A tak brečím ještě víc a vidím všechno pohlcené tmou. Já, tma a lidi kolem mě.

Čekám podporu.

Doufám, že ON si toho nevšimne, ale zároveň potají doufám, že ano… Protože se cítím tak moc sama. Ale ON pořád nic, jen pokračuje ve sledování jeho oblíbeného filmu. Začínám si klást otázky, zda mu na mně vůbec záleží. Tak moc bych si přála, aby si ON všiml, že nejsem v pohodě… A zároveň mi řekl, že je OK nebýt někdy v pohodě.Rozklíčování příběhu


V tu chvíli to může působit tak, že mu na partnerce nezáleží. Avšak opak může být pravdou.

Je několik variant. Jednoduše nebyl na ni v tomto okamžiku napojen. Byl ve svém světě, proto ani nezaznamenal, že se něco děje.


NEBO


Posuzoval situaci podle sebe. Když jeho něco trápí rozhodně nechce, aby si ho někdo všímal. Potřebuje svůj prostor a nechce o tom mluvit.


Je tedy potřeba brát některé věci více shovívavě. Naučit se i někdy odpouštět a uvědomit si, že každý dělá „chyby“ nelze být na někoho napojen 24 hodin denně. Neposuzovat podle sebe, ale vyzvídat, co by nejvíce pomohlo našemu protějšku. Snažit se, co nejvíce komunikovat. Tím, že nebyla komunikace z žádné strany – vznikly zbytečné domněnky.
CO DĚLAT, KDYŽ SE PARTNER TRÁPÍ.


Dát najevo zájem.

Jakmile vidíme, že partnerovi něco je. Je dobré komunikovat, zeptat se, co se děje. Už jen tím mu dáte najevo, že Vám na něm záleží. I přesto, že víme, že chce být spíše sám. Je dobré zmínit: „Dávám Ti prostor, ale kdybys něco potřeboval jsem tu.“

Zjistit, co v danou chvíli nejvíce pomůže.

Zeptat se, jakým způsobem byste mu mohli pomoci. Zda o tom chce mluvit nebo potřebuje spíše svůj vlastní prostor. Co by mu pomohlo, aby se cítil lépe.

Být více napojen a dát najevo péčí, že jsem tady.

I kdyby řekl, že chce být sám a nic nepotřebuje. Je dobré se i přesto více starat. Třeba udělat dobré jídlo nebo dát najevo lásku doteky, obejmutím.

Slova podpory a lásky.

I ten, kdo působí, že je vždy silný a všechno zvládne potřebuje podporu a lásku. Věty - Inspirace na zesílení pocitu blízkosti a podpory od partnera.

Jsem tu s tebou a společně to zvládneme.

Jsem rád, že jsi mi to řekla. Jsi skvělá, jak to zvládáš.

Věřím v Tebe. Vím, že to všechno zvládneš vyřešit. (žena – muži)

Chci, aby jsi věděl, že stojím za Tebou, at se děje cokoliv.

Pozorně naslouchat.

Pokud o tom chce hovořit. Je dobré se naučit opravdu naslouchat. Někdy jen to stačí. Někdy zkrátka nechceme slyšet řešení, ale potřebujeme pouze cítit, že to můžeme někomu říci a nejsme v tom sami.
Nevíte si rady, jakým způsobem podpořit partnera nebo máte ve vztahu nějaký dlouhodobý problém? Nebojte se říci o pomoc. Společně vše probereme a najdeme řešení tak, aby se již problém neopakoval.

FOTO - Pinterest


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page