top of page

Jak prohloubit svůj spánek.

Aktualizováno: 23. 3. 2023


Pokud máte dlouhodobě problémy se spánkem. Může být opravdu mnoho příčin. Avšak jedno je jisté. To čemu dáváme největší pozornost nebo čemu se snažíme naopak vyhýbat během dne nás dožene právě večer.
S mými klienty tento problém řešíme velmi často. Naše tělo a mysl se na chvíli „zastaví“ a nemá jinou možnost než nám ukázat všechna naše zranění, pochybnosti, myšlenky, nátlaky. Ano, čtete správně NÁTLAKY. Ty nátlaky mohou právě často způsobovat deficit spánku. Je tam přílišné chtění usnout, které tento celý proces ještě zhoršuje. Připomíná Vám to něco? Taky děláte nátlaky? Dobře, máme tedy první uvědomění. Nechat to více plynout, netlačit na sebe, to platí ve všech ohledech.Jednoduché rady pro nespavost.


Přijmutí toho, že nemůžu tady a ted spát. Co to znamená?

Úplně se uvolnit a nechat to plynout. Třeba jen koukat do zdi nebo si poslechnout hudbu, co mám rád. Být na sebe hodný a vytvořit si bezpečné, příjemné prostředí. PŘIJETÍ je hojivé, umožní nám posunout se vpřed.


Co mě opravdu hluboce trápí? Co mi způsobuje smutek, naštvanost, lítost? Je tu něco takového?

Jeden můj klient přišel s tím, že se už několik týdnů nevyspal. Má děsné noční můry. Budí se několikrát za noc. Byl zoufalý a nevěděl, proč se mu to děje.


Antidepresiva nejsou lék.

Zkoušel různé prášky na spaní dokonce i antidepresiva, ale nic mu nepomáhalo dlouhodobě. Jeho stav se naopak ještě zhoršoval.


Myšlenky vytváří náš život.

Po prvním sezení jsme zjistili, že jeho myšlenky o sobě byly velmi toxické a sebedestruktivní. Prožíval opravdu těžké období v práci. Měl pocit, že selhal jako chlap. Vnitřně se bičoval a neuměl na sobě najít jednu jedinou pozitivní věc. Všechny jeho myšlenky se zobrazovaly právě ve snech. Naháněli ho lidé s nožem po ulici, obří pavouci v jeho domě nebo křičící dítě se slovy „Jsi k ničemu.“


Sebeláska je klíč.

Jeho noční můry představovaly přístup, který měl sám k sobě – v tu dobu se nesnášel. Ve finále jsme neřešili problém se spánkem, ale problém s přijetím sám sebe a odpuštěním. Bylo to bolestivé, ale očistné a uvolňující zároveň. Po několika sezeních jsme vyřešili jeho nezdravý vztah k sobě a tím pádem zmizely i problémy se spánkem jednou pro vždy.Tipy na zklidnění mysli


Hluboký nádech a výdech (10 krát )

Opakujte si v duchu “S každým nádechem a výdechem je moje tělo i mysl klidnější. Jsem v bezpečí.”


Vypsání všech svých myšlenek na papír.

I co se týká spánku - co mě nejvíce štve na tom, že špatně spím?


Poslech

Videa, která doporučuji.


Nebojte se setkat sami se sebou, stojí to za to. Přináší to velkou svobodu.


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page